De Pestvrij-leerkrachtenklapper
De handleiding voor de leerkracht.
Werken aan pestvrij-gedrag is een belangrijk facet binnen de versterking van het pedagogisch klimaat binnen een school. Het vormt een onderdeel van het positief sociaal gedrag gericht op de sociale veiligheid. De enorme diversiteit aan literatuur en methodische materialen geven aan dat elke school vanuit haar pedagogische visie hierin een keuze kan/dient te maken. De praktijk leert in ieder geval dat de aanpak altijd integraal dient te zijn en dat er sprake moet zijn van maatwerk.
De inhoud van de Pestvrij-leerkrachtenklapper vormt een leidraad bij de invoer en borging van de methodiek Pestvrij. Naast een theoretische onderbouwing zijn in deze klapper de ontwikkelde materialen en activiteiten uitgewerkt. Om de gebruiksvriendelijkheid te verhogen zijn kopieer- c.q. werkbladen in de bijlagen toegevoegd. Inhoud van de leerkrachtenklapper:
1. Stichting Pestvrij
1.1 Doelstelling
1.2 Missie
2. Het theoretisch kader
2.1 Gegevens over pesten
2.2 Het ontstaan van agressief gedrag
2.3 Het ontstaan van pestgedrag
3. De invoering van de methodiek
3.1 Inleiding
3.2 Het pestprotocol
3.3 De Pestvrij-coördinator
3.4 De leerkrachten
3.5 De aanpak per betrokken partij
3.6 Dossiervorming
3.7 Invoering totaal schoolontwikkelingstraject
4. De Pestvrij-materialen
4.1 Het Pestvrij-affiche
4.2 Het Pestvrij-prentenboek
4.3 Het Pestvrij-leerlingenboekje
4.4 De Pestvrij-film
4.5 Het Pestvrij-spel
4.6 De Pestvrij-meting
4.7 Het Pestvrij-lied
4.8 De Pestvrij-ouderinformatie
4.9 Overige materialen
4.10 Totaaloverzicht gebruik Pestvrij-materialen per groep
5. Bijlagen/kopieerbladen
1. Het Nationaal Onderwijsprotocol tegen pesten
2. Groepsplanning
3. Affiche 'Regels over plagen en pesten'
4. Overzicht: 'Verschillen tussen plagen en pesten'
5. De gedragspatroongrafiek
6. Hulpblad 'Praat er over'
7. Het Pestvrij-lied 'Das pas stoer'
8. De Pestvrij-ouderinformatie
9. Beoordeling sociale veiligheid door de Inspectie van het Basisonderwijs